62014Led

Vrací se dřevěná okna. Bezdůvodná nostalgie?

Kolem Vánoc si těch oken všimneme častěji než kdy jindy. Často zvenku promrzlí hledáme topení nebo jiné místo, kde bychom rychle získali zpátky cit do konečků prstů. Rádi se přimáčkneme k žebroví radiátoru nebo postavíme před krb. O to větší mrzutost, když se takhle někde v koutě místnosti pod oknem potkáme s protivným čůrkem ledového vzduchu deroucím se zpodoken.
Pak si všimneme i toho, jak okna vypadají.
Tahle bolest potkávala téměř bez výjimky starší dřevěná okna, hlavně v blízkosti zdrojů tepla zevnitř a častého kontaktu s vodou zvenku. I proto ta záplava plastu na rámech v minulých dekádách.
Je to ale pořád nejlepší řešení?

Atypická střešní okna
Zdroj: Eurookna TTK CZ

Teplé dřevo, studený plast

Všiml si toho i Barthes. Stejně jako vodě připsal měkkost a svěžest, vínu sucho a žár, dřevu patří měkkost a hřejivost, plast je studený a tvrdý. Je to samozřejmě jen filosofie.
Nebo důležitý pocit?
Dřevěná okna by se znovu neobjevovala na více a více novostavbách i rekonstruovaných objektech, kdyby se jeho nedostatky jako výdrž nebo menší izolace v lepení nepodařilo technicky vymazat. Přírodní rámy mají navíc oproti plastu právě tu výhodu, že působí podvědomě hřejivě, měkce.
Schválně kolikrát jste se za poslední hodinu podívali z okna nebo k oknu. Pětkrát? ;)
I když na materiál při zběžném pohledu nemyslíme, pocit se člověku zapíše pod kůži. Pokud se ale ptáte na funkční využití?

Ani tady dřevo nezaostává, naopak

Obecně se tepelná kvalita oken udává ve wattech na kelvin a metr čtvereční. Pokud se podíváme po internetech na plastové rámy, hodnoty nejčastěji běhají v dostupných nabídkách kolem 0,78 – 0,89 W/m2K.
Pozor na rozlišení tepelné propustnosti u rámů a oken samotných, jde o jiná čísla.

Průřez eurooknem TTK Komfort Plus
Zdroj: Eurookna TTK CZ

Dřevo tady dostojí Barthesově postřehu. Okna v této kategorii najdeme stejně kvalitní nebo dokonce na nejnižší hranici propustnosti vhodné i pro pasivní domy.

Vzhled vzhled vzhled

Těžko se tomu bránit, dojem ze sterility plastu a jeho neosobnosti na pohodlnosti prostoru nebo na příjemnosti pohledu do okna nepřidá.
Ruku na srdce, jak by vypadala tahle klasika v plastu?
Důvodů je pro to samozřejmě spousta – plastová okna si proto své místo na slunci vydobyla a jen tak ho nepustí. Dřevo si však postupně znovu získává větší a větší oblibu. Stačí se jen podívat po nových nebo zrekonstruovaných domech. Že by bezdůvodná nostalgie?